İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karın Estetiği Hakkında

Karın Germe Estetiği

Doğum yapan veya aşırı kilo veren kadınlarda en çok etkilenen bölge karın bölgesidir. Bu bölgede hem çatlaklar oluşabilir hem de derisinde aşırı sarkma meydana gelebilir. Çoğu hastada karın kaslarında gevşeme de (diastaz) görülür. Bu durumda tedavi karın germe ameliyatıdır. Bu ameliyatı genelde liposuction dediğimiz yağ alma ameliyatı ile kombine edip yapıyoruz.

Karın Germe Ameliyatını Ne Zaman Olmak Gerekir?

Doğum sonrası veya aşırı kilo alıp verme sonrasında karın bölgenizde ciddi bir fazlalık oluşmuşsa, spora ve kilo vermeye rağmen geçmiyorsa bu işlem için uygun olabilirsiniz.

Ameliyat öncesinde plastik cerrahınızla yapacağınız görüşmede isteklerinizi, hastalıklarınızı, kullandığınız ilaçlarınızı, sigara içip içmediğinizi net olarak belirtmenizde fayda var. Bu ameliyattan iyi sonuç almak istiyorsanız ideal kilonuzda olmanız gerekir.

Ameliyat öncesinde, 3 hafta öncesinden sigarayı, 1 hafta öncesinden kan sulandırıcı ilaçları ve bitkisel çay tüketimini bırakmanız gerekir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ortalama 3 saat sürer. Tam karın germe veya mini karın germe yapılabilir. Genelde çoğu hastada karın ve bel bölgesine liposuction işlemi yapılır. Karın alt tarafında bikini altında kalacak şekilde sezeryan izine benzer ancak daha uzun bir kesi yapılır ve göbek deliği altında kalan sarkık derinin hepsi alınır, kaslarda gevşeme varsa iç korse tekniği dediğimiz dikişlerle yeniden sıkılaştırılır. Göbek deliği yeni yerinde daha düzgün şekilli (daha dik ve genç görünümlü) olarak yeniden oluşturulur. Ameliyat sonrasında genelde iki adet içerde birikecek kanı çeken dren takılır ve pansuman yapılarak korse giydirilir.

Mini karın germe olayında ise deri fazlalığı sadece göbek altında olan hastalara yapılır, göbek deliğinin yeri değiştirilmez, normal karın germeye göre daha kısa bir iz kalır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe sonrasında hastalar karın bölgelerinde gerginlik hissederler, bu çok normaldir, bu nedenle ilk günler eğik yürümeniz önerilir. Genelde bir gece hastanede kalmak yeterlidir ancak duruma göre iki gece de kalınabilir. Ağrının bir miktar olması beklenir ancak uygun ağrı kesicilerle bu süreç çok rahat atlatılabilir.

Korseyi 6 hafta takmanız önerilir. Genelde bir hafta- on gün sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz, yürüyüşe iki hafta sonra başlanabilir ancak ağır sporları 6 haftadan sonra yapabilirsiniz.

Karın estetiği sonrası hamile kalabilir miyim?

Bu ameliyat ne hamile kalmanıza engel olur ne de gebelik sırasında bir sıkıntı yaratır. Ama doğumdan sonra karnınız yine bir miktar gevşeyecektir.

Doğum sonrası ne zaman karın germe ameliyatı olabilirim?

Karın gerdirme de anneler için ideal zaman birinci yılın sonudur. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkıyor. Karın gerdirme operasyonu daha sonraki hamilelikler için bir problem de teşkil etmez. Ancak çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa yine bu ameliyatı ertelemekte fayda var. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğrudur.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm cerrahi girişimler bazı belirsizlikler ve riskler taşımaktadır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ameliyat vücudun şekillendirilmesi konusunda deneyime sahip bir estetik cerrahın elinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte tüm cerrahi girişimlerde görülebilen anesteziye ait riskler ve bu ameliyatla ilgili özel riskler bulunmaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotik kullanımı ile giderilebilmektedir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyatta genellikle yerleştirilen drenler nedeniyle nadiren görülmekte ise de gerçekleştiğinde gerektiğinde ikinci bir müdahale ile giderilmektedir.

Kan pıhtısı atma (emboli)  durumu özellikle yaşlı hastalarda akılda tutulması gereken, yaşamı riske atabilecek ve her ameliyat sonrası görülebilecek bir komplikasyondur. Bu risk de genellikle karın germe ameliyatı sonrası hastayı erkenden ayağa kaldırıp yürüterek, varis çorabı kullanarak ve bazı ilaçların kullanılması ile giderilmektedir.

Kötü yara iyileşmesi genellikle belirgin izlerin oluşması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum bazen bu kötü izleri gidermeye yönelik ikinci bir müdahaleyi düşündürebilmektedir. Sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan sistemik hastalığı olanlarda (şeker hastalığı gibi) kötü yara iyileşme riski daha fazladır.