Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik burun ameliyatları Dünyada en çok tercih edilen ameliyatlar arasındadır. Ameliyat kadar ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Burun ameliyatı sonrasında başlayan süreç Burnun zamanla Şeklini alma süreci anlamına gelir bu sürecin dikkatle takip edilmesi gerekir, burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler.

Burun Temizliği

Ameliyat sonrası burun temizliği sümkürerek yapılmaz kesinlikle, doktorunuzun sizlere anlatıp tarif ettiği şekilde yapılmalıdır. Doktorunuz size burun spreyi önerdiyse eğer bunu da söylemiş olduğu şekilde yapmalısınız. Doktorunuzun söylediklerini yapar ve bunlara dikkat ederseniz ameliyat sonrası burun şikayetlerinizin olma olasılığını çok aza inmesini sağlarsınız

Burun Tıkanıklığı

Burun estetiği ameliyatları sonrasında burnun tıkanması çok sık karşılaşılan durumdur. Silikon yaprakçık konulmuşsa buruna bunları çıkardıktan sonrada bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz bu sorunu da doktorunuz size önereceği burun spreyleriyle yaralarınızın iyileşmesine ve nefes almanızı kolaylaştırır.

Gözlük Kullanımı

Ameliyat sonrası doktorunuzdan aldığınız tüm önerilere kesinlikle uymanız gerekir, doktorunuzun sizlere söyledikleri çok önemlidir bunu hiçbir zaman unutmamanız gerektiğini tekrar hatırlatalım. Gözlük kullanımı da kesinlikle bu duruma dahildir ve dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir, Gözlük kullanan arkadaşların ameliyat sonrasında iki veya 3 ay gözlük kullanmaması önerilir. Lens kullanan hastalarında doktora bunu bildirmeleri gerekir ve doktorun sizlere söylemiş olduğu zaman kullanmalısınız.

Spor Hakkında

Burun estetiği olmuş hastaların vucudundaki kan basıncı çok önemlidir, spor yapmanın kan basıncını artıran bir aktivite olduğunu bildiğimiz için ameliyat sonrasında spor yapmayı en az iki hafta yapmamalıyız diyerek uyarır doktorlar. Başınızı öne eğicek olay ve hareketlerden kaçınmalısınız kendinizi de yormamalısınız ama hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Dişlerin Fırcalanması.

Diş fırçalamak burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardandır. Üst çene ye dikkatli davranılması gerektiğini belirtir doktorlar. Diş fırça secimi yumuşak olmalı ve üst dudağınızı fazla hareket ettirmemeniz gerek diğini hatırlatır doktorlar.

Güneşin Etkisi

Burun ameliyatı sonrası burnun üstündeki cilt çok hassas olur, güneş ışınları burun üstündeki cildimize zarar vererek cilt de tahrişlere yol açabileceğini söyler doktorlar, bu yüzden burun estetiği ameliyatı geçiren hastaların güneş ışınlarından uzak kalarak güneşe çıkmamaları doktorlar tarafından önerilir. Sıcak ortamlarda bulunmamaları da önerilir buda burun için daha sağlıklı olurmuş.

Burun ameliyatı sonrası kanama

Burun estetiği sonrasında hastalar kanamadan cok endişe duyarlar , ameliyat sonrası burundan acık renkde gelen kan yada sıvı normal olarak kabullenilir doktorlar tarafından. Bu konuda önemli olan burnunuzdan koyu renkli kan akıntıları geliyorsa acil durum demekdir hemen doktorunuzla görüşüp ameliyat sonrası oluşabilicek komplikasyonlar engellenilebilir. Doktorunuz sizleri bu gibi durunlar hakkında mutlaka bilgilendirilir kanama olasılığı beklenmeden sürece devam edilir.

Ağzımız kururmu

Burun estetiği ameliyatları sonradında bura takılan silikon tamponlardan dokayı nefes alıp verirken ağız ve burun birlikde kullanılır. Buda ağızda kuruluklara yol acar bu durum dudakda kuruluk ve catlamalarada neden olur bunların önüne gecmek icin sıvı tüketimlerini sık sık yaparak azaltabiliriz. Su icerken yavaş yavaş icilmelidir kesinlikle ayrıca kuruyan dudaklar icinde nemlendirici krem kullanilılmalıdır.

Nasıl yatmalıyız

Ameliyat sonrası burundaki tamponlar cıkanakadar yatarken uyurken ve dinlenirken kesinlikle iki yastık kullanılmalıdır. Başınızı dik tutarak yatarsanız ödem oluşmasınıda önlemiş olursunuz. Yatarken mutlaka başınızı dik tutun ve iki yastık kullanın.

Ameliyat sonrası halsizlik

Ameliyat sonrası genel anestezi nedeniyle hastalar evde veya hastanede yatsa da genellikle bu durumdan dolayı halsizlik olur ve hastaların ameliyat sonrası evde bir kaç gün dinlenmesi önerilir.